1 Ekim 2009 Perşembe

Barış Manço'nun Küstah Fransız Spikere Verdiği Ders

Barış Manço Fransa'da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur. Küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dalga geçmektedir. Sürekli, 'İşte Türk, yani barbar, vahşi vs... demektedir. Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere 'Yanınızda kâğıtpara var mı?' diye sorar! Bu soruya spiker şaşırır ve 'Evet var ama n'olacak' der. Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkartır. Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında 'Anahtar' adlı şarkısını söylemiştir. Bu şarkının bir bölümü şöyledir: 'Beş Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana,İki Mevlana-bir Sinan'... (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992) Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir.
Barış Manço spikere sorar: 'Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?'
Spiker: 'General.......'
Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olankişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır; 'General.......', 'Amiral...........', 'Komutan.............' Spikerin 'Bu falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan' cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır.
Spikere der ki: 'Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy dur. Şairdir... Bu fotoğraftaki kişi Mevlana'dır. Düşünürdür. Bu paradaki fotoğrafı olankişi Fatih Sultan Mehmet'dir. Adaletin sembolüdür. Bu paradaki kişi ise Atatürk'tür. 'Yurtta barış, dünyada barış' diyen kişidir. Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına 'şairlerimizin', 'düşünürlerimizin', 'bilim adamalarımızın' fotoğraflarını bastık. Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!' der.

Barış Manço'nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri oradan kovarlar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço'dan ve Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir...

Bookmark and Share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi bölümde yer alan seçeneklerden birine sahip değilseniz,ilk kez bir bloga yorum yazacaksanız;
Ad/URL seçip, adınızı ve facebook, twitter, blog ya da site adresini url kısmına yazıp, yorumunuzu gönderebilirsiniz. Ya da anonimi seçip,isim belirtmeden de düşüncenizi belirtebilirsiniz.
Şimdiden YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!

Related Posts with Thumbnails