22 Eylül 2010 Çarşamba

İkinci Durak : Sümela Manastırı

Bir günde herhalde Trabzon' un % 75 'ini gördük sanırım. Uzungöl' den Maçka'ya doğru yol almaya başladık. Bana göre Maçka diğer ilçelere göre daha yeşillik belki de daha dik dağlar ve sık ormanlık alanla kaplı bir ilçe. Hele de Sümela Manastırı çevresi...
Maçka denince aklınıza 'Maçka Yolları Taşlı' ya da Volkan Konak ve Zeynep Başkan' ın seslendirdiği  "Ömer Maçka'ya Maçka'ya"  türküleri geliyor mu? Gelir gelir... Bir geçin Maçka' dan başlarsınız...
Şehir merkezinden Sümela Manastırı' na gitmek Uzungöl kadar uzak değil, en fazla 1 saatinizi alır. Değirmendere' den  Esiroğlu'na  ve oradan Maçka'ya. Çoşandere'de de bir alabalık tesisinde yemeğiniz yer ve sisli dağlara yol almaya başlarsınız. Yeşili ve Çoşandere' nin sesi sizi cezbeder ve bir dağın başında sisli ormanların arasında Sümela Manastırı' nı görürsünüz. Etkileyici manzaradır vessalam :) Sonra düşünürsünüz 'habu adamlar habu dağın tepesine niye dikmişler buni' "adamlar manzaradan,  temiz havadan anlay" :) Sümela' ya arabayla girecekseniz, girişte 10 Tl veriyorsunuz ve Sümela' ya bir süre yürüyerek çıkıyorsunuz ve manastır girişine de 8Tl veriyorsunuz. Anca para veriyorsunuz. O yüzden bir müzekart edinmekte fayda var :)
Manastır restorasyon edildiğinden dörtte bir kısmını görebiliyorsunuz ya da beşte biri mi desem??? Birçok fresko tahrip edilmiş ama gene de iyi sayılır. Sümela hızlı bir gezi oldu bizim için, sevgili İnsan ve Hayat dergisi editörünü de teşekkür ediyoruz, onun vasıtasıyla birgünde 2 güzel mekanı görmek nasip oldu.( benim bu yıl ki gezilerim hep çok hızlı oldu zaten, ya birkaç saatlik ya bir günlük ya... :)) Neyse...)
Sümela Manastırı hakkında kısa bilgi için alttaki resme tıklayıp büyük boyutta Türkçe ya da ingilizcesini okuyabilirsiniz. (Manastır girişinde olan bilgi levhasıdır)

Sis ve birazda geç bir saatte varmamızdan dolayı foto çekimlerinde iyi sonuç alamadık ama gene de çekmeye ve elde veriler bulunmasına çalıştık :) Paylaşıyorum sizlerle...

  
Bookmark and Share

8 yorum:

Filiz dedi ki...

merhaba,ne kadar güzel fotoğraflar.içim açıldı doğrusu.iki yıl önce ailemle karadeniz gezisine çıkmıştık ama Sümela'ya uğrayamamıştık,tekrar pişman oldum göremediğime fotoğraflarınıza bakarken.
bana da beklerim.sevgiler

Dijital Günlük dedi ki...

İnşallah bir gün Trabzon' a gelip, Sümela Manastırı'nı ve birçok doğal mekanı görmeniz nasip olur :) Ziyaret için teşekkürler, takipteyim...

A.Y. dedi ki...

Sümela manastırına gideli 15 sene kadar olmuş. Bazı değişiklikler görünüyor. Biz gittiğimizde daha harabe vaziyetteydi. Bir yandan yapılmaya çalışılıyordu. Demek ki hala tam olarak bitirilememiş.

Dijital Günlük dedi ki...

Bayağı bir restorasyonu yapıldı, hatta fazladan eklemelerde oldu sanırım :) Yani bayağı değişiklik yapıldı.Belki belli bir kısmını halka açmak istemiyor olabilirlerde... Ama kısıtlı bir alan görebiliyoruz koskoca yapıdan.

Berra'nın Çöplüğü dedi ki...

harika bi yermiş ya orayıda çok merak ediorum..insanı aşka getirir orası ya hayalgücü tavan yapar insanın :) eline sağlık kuzum fotolar da gayet iyi çok begendim hepsini

Dijital Günlük dedi ki...

Aşk dolu bir Trabzon gezisi seni bekliyor o zaman :) Ya güzel yerler... şehrin havasından, gürültüsünden ve kalabalığından kaçıp kafa dinlenebilecek, stres atabileceği güzel yerlerden biri açıkcası... Sisli dağlara bakmak bile yetiyor :)

Aydedeye havlayan dedi ki...

harika! çok küçükken gitmiştim ve kesinlikle yeniden gitme arzusu içerisindeyim şimdi! :)

Dijital Günlük dedi ki...

Göktuğ mutlaka uğra, yeni kitapların için ilham kaynağı olur :)

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi bölümde yer alan seçeneklerden birine sahip değilseniz,ilk kez bir bloga yorum yazacaksanız;
Ad/URL seçip, adınızı ve facebook, twitter, blog ya da site adresini url kısmına yazıp, yorumunuzu gönderebilirsiniz. Ya da anonimi seçip,isim belirtmeden de düşüncenizi belirtebilirsiniz.
Şimdiden YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!

Related Posts with Thumbnails