23 Aralık 2010 Perşembe

İşte geldim burdayım, ben bu işte ustayım :)

Merhaba Arkadaşlar,
Çok zamandır blogumla ilgilenemedim. Polonya' da yaşadıklarımı pek paylaşamadım. Fakat yeni bir kültür, yeni bir ülke derken bizde arasında kaybolduk. Alışmak, gezmek ve öğrenmek!!! Bir haftalık İtalya gezisi, sonrasında okulda için biriken çalışmalar ve KAR!!! Polonya' ya kar yağalı 1 ay oldu ve sıcaklık -20 ve -8 arası değişiklik gösteriyordu son dönemler. Ben ki ılıman bir yerden gelmişim bu soğuğa alışmak biraz zor oldu mu desem o kadar kara rağmen çıkıp kar oynamayı bırak elimi kara bile sürmedim. Nasıl süreyim ki??? Bu soğukta 10 dk bile dışarda durman, ufff...Soğuktan dikenler batarmış gibi :) Tabi şöyle de bir durum söz konusu malum ya hastalanırsam? Bir arkadaşımız hastalanıp onu hastaneye götürüp derdimizi anlatana kadar yaşadıklarımızı düşününce, ne doktoru ne hemşiresi ingilizce bilmez!!! O yüzden mümkün olduğunca kardan uzak durmaya çalıştım desem yeridir. Polonya' dakiler için kar çok normal bir durum. Bu kadar kar Türkiye' de olsa kar tatili olur ama burda nerdee... Hiç kimse okulu aksatmıyor, malum ben de bu karda okulum uzak olsa da(okulumun bulunduğu yer daha soğuk) okula gittim geldim. Türkiye' de olsaydım zannetmiyorum okula giderdim ya ama burda paşa paşa gittim :)
 Şu an tatil var çünkü NOEL! Her yer kapalı gene, işte bu durumu sevmiyorum ya... NOEL de ne diyorsanız, bana kalsa noel 1 Ocak! Avrupa' nın büyük bir kısmı Katolik ve Polonya en katolik Avrupa ülkesi. Durum böyle olunca misyoneri de çok ve kapımızı birkaç kez çaldılar. Ben ne yaptım , sabır sabır dedim ve 3. gelişlerinde dayanamadım, tartıştım ve gitmek zorunda kaldırlar. Kapıdan din mi değiştirilir, salaklar ya!!! Dininize saygım var ama bu kadar da yüzsüz olunmaz ki! Her neyse Avrupa' dakiler noeli 23-26 aralık arası kutluyorlarmuş. Akşam yemeğinde 12 çeşit yemek yapıyorlarmış, Polonyalı bir arkadaşımın anlatmasına göre... Ortodoks bir Kazak arkadaşımın bilgilendirmesine göre de Slavlar noeli 27 Aralık'ta kutluyorlarmış. Noel için hazırlıklar çok önceden başladı. Her yer ayrı ayrı ışıklarla aydınlatıldı, çam ağaçları süslendi, marketlerde çeşit çeşit noel baba çikolataları :) Burdan Hiristiyan arkadaşlarımın Noel bayramı kutluyorum.

Ya ben bizim bayramları özledim. Kurban Bayramı' nı nasıl geçirdim burda bir bilseniz, herşeye rağmen bir grup Türk arkadaşla aramızda kutlama yaptık :) Türkiye' yi çok özledimmmmm... İsterse keyfiniz çok çok iyi olsun yabancı memleketlerde ama şu bir gerçek ki insanın köklerinin ait olduğu yerden uzak olunca hep bir tarafı eksik oluyor. Adım 'Yabancı' :) Gerçekten öyle, yaşıyor nefes alıyorsun ama kendi anadilinin ve kendi topraklarında olmayınca ' Yabancısın' . İnsanlar ister istemez bunu sana hissettiriyor da bakışlarıyla, yaşanılanlarla...

Şu da bir gerçek ki birçok yabancı yardımcı olmaya çalışıyor. Bazen  aynı din aynı ülkeden dediğiniz insanlardan da daha iyi olabiliyorlar ve yardımınıza koşabiliyorlar. Aslında din, ırk meselesi değil bunlar, İNSANLIK!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi bölümde yer alan seçeneklerden birine sahip değilseniz,ilk kez bir bloga yorum yazacaksanız;
Ad/URL seçip, adınızı ve facebook, twitter, blog ya da site adresini url kısmına yazıp, yorumunuzu gönderebilirsiniz. Ya da anonimi seçip,isim belirtmeden de düşüncenizi belirtebilirsiniz.
Şimdiden YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!

Related Posts with Thumbnails