11 Kasım 2010 Perşembe

Polonya' nın Kurtuluşu ve Bayramlar...

Ne kadardır Polonya' dayım, yaklaşık bir buçuk ay olmuş. Bu süre zarfında 2 bayram gördüm. Bir tanesi 1 Kasım Azizler Günü (All Saints' Day)... Aslında çok farklı adlarla da anıldı, Cadılar Bayramı(31 Ekim gecesi- Halloween/ Mutlaka o gün Cadılar Günü partisi var) ya da Ölüler Bayramı...  1 Kasım' da insanlar mezarlara bol bol çiçek ve mum koyuyorlar. O gün çok merak etmiştim, hatta akşama doğru mezarlık ziyareti yapıp o görsel şöleni görmek istedik. Fakat bize yakın mezarlıklarda çok az katılım varmış, o yüzden çıkmadık. Azizler Günü' nün 2. günü yanlışlıkla bindiğimiz otobüsle Rzeszow' un bilmediğimiz mekanlarına yol alırken gördüğümüz mezarlık gerçekten şahaneydi. Hele de akşam görüntü çok güzel oluyor. Lakin fotoğraflama şansımız olmadı. Polonya, Avrupa' nın en Katolik ülkesi ve dini konulara dikkat ediliyor. Parkta ya da yol üstünde bir ayin yeri, ya da önünde mumlar yanan bir haç görebilirsiniz.
Wikipedia' de yer alan Polonya' da Azizler Günü çekilmiş bir fotoğraf ;
Bugün de 'Polonya' nın Kurtuluşu' ( Independence Day-11 Kasım). Polonyalıların bayramını kutlarım :) Sabah kalkıp pencereden baktığımda evlerin balkonlarında asılmış Polonya bayraklarını gördüm. Ama bu güne özgü farklı etkinlik oldu mu, oluyor mu bilmiyorum. Tek bildiğim her yer kapalı. ve 2 gün tatil :)
Bayramları tatil için seviyorum ama sevmediğim noktaya  gelirsem, burdaki bayramlarda her yer kapalı. Türkiye' deki gibi marketler, fırınlar filan açık değil kesinlikle... Her yer kapalı olunca da bugün olduğunu gibi ekmeksiz kaldık. Arkadaş, kebabçıdan her birimiz için bir hamburger ekmeği almış. Ama gerçekten sinir bozucu oluyor. O yüzden bayramlara yurtdışındayken dikkat etmek lazım. Bayramdan önce tüm ihtiyaçlar alınmalı mutlaka. Geçen Azizler Günü öncesi, burdaki arkadaşlar bilgilendirmiştiler bu konuda, dikkat etmiştik. Ama bugün de diğer bayram gibi olur mu diye düşünmedik. Ama inanır mısınız her yer kapalı, hipermarketler bile... Düşünüyorum da adam bir günde ne kadar para kaybı yaşıyordur. Türkiye' de bir iki gün için hipermarket kapatılır mı? Kimbilir ne kadar kayıp olur. Ama burdakiler bunu düşünmüyor. Ya bayramlarda, tatillerde yapılacak farklı şeyler bulmak lazım mutlaka... İn cin top oynuyor yoksa her yer kapalıyken...

 Bakalım başka ne bayramlar göreceğiz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi bölümde yer alan seçeneklerden birine sahip değilseniz,ilk kez bir bloga yorum yazacaksanız;
Ad/URL seçip, adınızı ve facebook, twitter, blog ya da site adresini url kısmına yazıp, yorumunuzu gönderebilirsiniz. Ya da anonimi seçip,isim belirtmeden de düşüncenizi belirtebilirsiniz.
Şimdiden YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM!

Related Posts with Thumbnails